Hochschwab - červenec 2013


1. den (12. 7.) - Hochlantsch

PlánVylézt ferátou na Hochlantsch.
Výchozí a cílový bodSt. Jakob bei Mixnitz
Převýšení750 m
Ušlá vzdálenost8.0 km
Teplota21 °C
Stav počasíJasno
VrcholHochlantsch (1720m) - link
FerátaTVN (KS3-B) - link

V plné zbroji jsme ráno vyráželi z Brna společně s Terezou a Ivkou. V druhém autě nás doprovázeli Zbyňa a Pája. Pro ferátové nováčky jsme na první den zvolili jednoduchou ferátu na rozlezení. Cesta trvala asi tři a půl hodiny a byli jsme na místě – St.Jakob bei Mixnitz.

Od parkoviště jsme vyráželi před polednem, a za hodinu už jsme nasazovali úvazky pod ferátou. TVN feráta je lehká, a všem se nám lezlo dobře. Vrcholová pasáž v kleči byla trochu náročnější, po menším bloudění jsme došli na vrchol. Na vrcholu byla spousta lidí a krásné výhledy. Po cestě zpět dolů jsme našli pár keší a dali si občerstvení na chatě s terasou a výhledem.

Večer jsme se ubytovali ve známém kempu Oberaich – byl skoro prázdný.

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie

2. den (13. 7.) - Pfaffenstein

PlánVyléze ferátou Eisenerzer Steig na Pfaffenstein.
Výchozí a cílový bodEisenerz
Převýšení1050 m
Ušlá vzdálenost9.0 km
Stav počasíJasno
VrcholPfaffenstein (1871m) - link
FerátaEisenerzer Steig (KS3/4-C) - link

Po snídani jsme vyrazili směr Eisenerz. Dnes nás čekal pořádný vystup, zakončený středně těžkou ferátou Eisenerzer Steig.

Od auta jsme vycházeli v 9:20. Na začátku se nám šlo celkem dobře. Se zvyšující se teplotou se nám šlo hůř a hůř. K nástupu na ferátu je to asi 800 výškových metrů, takže jsme nakonec do kopce supěli skoro 3 hodiny. Pod ferátou jsme dali rychlý oběd, nasadili úvazky a šli na stěnu.

Před námi lezla skupinka čechů, jejíž nejslabší článek velmi zdržoval. Takže lezení se nám trochu protáhlo, nahoru jsme lezli skoro dvě hodiny. Na vrcholu už na nás čekala Pája. Po chvilce odpočinku jsme odlovili kešku a namířili směrem dolů. Sestup byl docela náročný, ale zvládli jsme to všichni.

Ubytovali jsme se v kempu u Tiefengrabenu u Salzy. Obětmi tohoto kempu se staly dvě skládací lžičky, které už nikdy nebyly nalezeny.

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie

3. den (14. 7.) - Hochkar

PlánVylézt ferátou Heli-Kraft na Hochkar.
Výchozí a cílový bodHochkar
Převýšení400 m
Ušlá vzdálenost5.7 km
Stav počasíJasno
VrcholHochkar (1808m) - link
FerátaHeli-Kraft (KS3/4-A) - link

Ráno nás čekal výjezd na Hochkar. Od parkoviště u lanovek jsme ušli jen kousek, asi 30 minut, a byli jsme pod ferátou.

Feráta Heli-Kraft je taky středně těžká, ale kratší než předchozí den. Celá feráta je, po počáteční vertikální části, vedená víceméně horizontálně, včetně dvou lanových mostů, takže člověk si vyzkouší i jiný styl lezení než standardně nahoru. Celou ferátu jsme lezli necelou hodinu a půl. Na konci feráty jsme si dali oběd a pokračovali dál na vrchol Hochkaru. Dolů k autu jsme seběhli po rozkvetlé sjezdovce mezi krávami.

Ještě za rozpáleného odpoledne jsme se ubytovali v kempu ve Wildalpenu u řeky a někteří odvážlivci dokonce vyzkoušeli plavbu v ledové dravé řece.

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie

4. den (15. 7.) - Niederalpl

Výchozí a cílový bodNiederalpl
Převýšení480 m
Ušlá vzdálenost9.6 km
Stav počasíZataženo

Počasí slibovalo déšť, takže jsme naplánovali jen kratší výlet ze sedla Niederalpl. Přes sjezdovku a pastviny jsme došli k chatě uprostřed ničeho. Dali jsme si oběd, a jelikož déšť byl na spadnutí, zamířili jsme nejkratší cestou zpět k autu. Naštěstí jsme nezmokli, ale bouřky byly všude kolem nás. Pak už nás čekala jenom cesta do Brna.

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie