Hochschwab - červen 2012


1. den (15. 6.) - Schiestlhaus

PlánDojít na chatu Schiestlhaus.
Výchozí bodSeewiesen
Cílový bodSchiestlhaus
Vystoupané převýšení1300 m
Sestoupané převýšení100 m
Ušlá vzdálenost11.3 km
Stav počasíJasno

V 7.05 jsme vyráželi z Brna, takže už kolem 11 jsme startovali od auta v Seewiesenu.

Nejdříve jsme šli údolím pořád mírně do kopce po cestě č.801, a vzhlíželi jsme na okolní kolmé stěny, které se zdály nedosažitelné. Horní konec údolí, když jsme minuli Voisthaler Hutte, byl jedno obrovské sněhové pole, takže jsme si připadali jako před třemi lety v Norsku při výstupu na Trolí stěny. Předběhli jsme kousek za chatou týpka, který měl na zádech naloženou velkou krosnu a k tomu pět krabic navrch a šel neznámo kam. Pak už jsme ho neviděli. Poté jsme zahnuli do příkrého svahu a pořádně se zapotili při výšlapu, stále po cestě 801.

Na Schiestlhaus jsme dorazili v 16:35. Hádali jsme kolik bude v chatě lidí a bylo tam poloprázdno. Byla tam spousta stolních her, takže po večeři jsme si krátili čas hraním karet, protože jsme čekali na západ Slunce. Večeře byla moc dobrá, stejně tak točené pivo. Na focení západu Slunce jsme oblékli veškeré oblečení, protože venku byla strašná zima. Chtěli jsme později fotit i hvězdy, ale únava nás zmohla, tak jsme šli kolem 10 spát. Postele byly vybavené odkládacími poličkami a všechno bylo nové, chata totiž byla před pár lety postavená celá znova. Naštěstí nikdo nechrápal, takže se spalo dobře (i když špunty byly v pohotovosti).

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie

2. den (16. 6.) - Hochschwab

PlánVýstup na Hochschwab a návrat k autu.
Výchozí bodSchiestlhaus
Cílový bodSeewiesen
Vystoupané převýšení300 m
Sestoupané převýšení1500 m
Ušlá vzdálenost18.0 km
Stav počasíJasno
VrcholHochschwab (2277m) - link

Ráno jsme vstali na plánovanou snídani v 8. Zjistili jsme ale, že jsme poslední, protože snídaně začala už v 7. 

Po rychlé snídani jsme se sbalili a vyrazili na vrchol Hochschwab, odkud byl parádní rozhled. Udělali jsme spoustu fotek a našli keš. Pak už nás čekala jen dloooouha cesta dolů, přes Aflenzer Staritzen. Cesta (č.853) byla opravdu dlouhá, spousta zhoupnutí dolů nahorů, místy i po sněhových polích. Po několika hodinách jsme toho už měli dost. Po cestě jsme potkali i stádo horských koz.To nás ještě čekal sestup po cestě č.855 na Seeberg Sattel a pod sedlo do Seewiesenu.

Po příchodu na parkoviště jsme zamířili do známého kempu v Aflenz Landu. Bylo tam pěkně prázdno.

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie

3. den (17. 6.) - Stuhleck

PlánDojít na Stuhleck.
Výchozí a cílový bodPfaffensattel
Převýšení350 m
Stav počasíZataženo, bouřka

Po ránu jsme sbalili stan a vyrazili jen na krátký výlet, protože jsme byli zničeni z předchozího dne. Vyjeli jsme autem na Pfaffensattel pod Stuhleckem. Už z auta jsme viděli, že všude kolem jsou hejna much. Jen jsme vystoupili, hned nás obsypali.

Vyrazili jsme nahoru na Stuhleck, každý kolem sebe své hejno much. Nad vrcholem už byly tmavé mraky, ale pokračovali jsme. Asi za hodinu jsme byli kousek pod vrcholem, když začala bouřka. Nechtěli jsme jít po plochém vrcholu jen tak, protože blesky začaly lítat všude kolem, tak jsme seběhli k nejbližší mezi, nasadili pláštěnky a čekali. Jeden blesk udeřil celkem blízko, docela jsme se lekli a Jana padla k zemi jako podťatá (ale až po hromu). Pak déšť trochu ustal, tak jsme seběhli dolů mezi stromy a pokračovali dolů k autu.

Pak už zbývalo jen dojet zpět do Brna.

Výškový profilGoogle mapaGoogle Earth