Stuhleck - leden 2013


1. den (26. 1.) - Stuhleck

PlánVystoupat na sněžnicích na Stuhleck.
Výchozí bodSpital am Semmering
Cílový bodAlois Gunther Haus
Vystoupané převýšení1050 m
Sestoupané převýšení0 m
Ušlá vzdálenost8.8 km
Teplota-5 °C
Stav počasíJasno
VrcholStuhleck (1782m) - link

Z Brna jsme vyjeli o půl deváté, krátce po opuštění volební místnosti.

Po složitém hledání parkingu ve Spittalu jsme zaparkovali u zdi kostela, a doufali, že to bude bez pokuty. V 11:30 jsme vyráželi od auta. Vybrali jsme cestu lesem přes Hocheck. Začátek jsme museli proklestit houštím, protože jsme zapomněli odbočit. Pak už jsme jen, bez dalších orientačních problémů, stoupali lesem nahoru ve stopě skialpů. Naše tempo docela odpovídalo časomíře na ukazatelích. Bylo příjemné bezvětří a sluníčko pěkně hřálo.

Po čtyřech hodinách jsme byli na vrcholu, s půlhodinovou rezervou do západu Slunce. Západ Slunce byl úchvatný. Při čekání na západ jsme fotili různé legrácky – viz. galerie. Pak jsme se šli ubytovat do chaty, která je umístěná přímo na vrcholu. Číšnice v kroji dokonce mluvila anglicky. Spousta lidí odjela do údolí až po večeři po tmě, i když ve světle úplňku je vidět krásně. Potom už zůstala chata skoro úplně prázdná. K večeři jsme si dali obrovský guláš s noky a pár rádlerů. (2×nocleh s OeAV + 2×večeře + 2×snídaně = 60€)

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie

2. den (27. 1.) - Pretul

PlánNávrat k autu.
Výchozí bodAlois Gunther Haus
Cílový bodSpital am Semmering
Vystoupané převýšení300 m
Sestoupané převýšení1300 m
Ušlá vzdálenost19.0 km
Teplota-5 °C
Stav počasíZataženo
VrcholPretul (1656m) - link

Ráno jsme si vyfotili krásný východ Slunce. Po snídani jsme se vydali na hřebenovou tůru. Počasí nebylo tak pěkné jako včera, bylo zataženo a foukal studený vítr. Došli jsme k rozhledně na vrchol Pretul, kde jsme se otočili a vrátili se po hřebeni kousek zpět. Následoval sestup do údolí. Sestup byl celkem rychlý, ovšem dole jsme zjistili, že přejít do správného údolí k našemu autu bude trvat ještě dvě hodiny. Bylo to docela náročné, k autu jsme přišli pěkně unavení.

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie