Rakousko - září 2012


1. den (8. 9.) - Riegersburg

PlánVylézt ferátu Leopoldsteig.
Výchozí a cílový bodRiegersburg
Převýšení150 m
Ušlá vzdálenost2.6 km
Stav počasíJasno
FerátaLeopold Riegersburg (KS3/4-A) - link

Ráno se nám vůbec nechtělo vstávat. Takže z Brna jsme vyrazili až v 10:20, tentokrát cestou přes Břeclav.

Do města Riegersburg jsme dojeli kolem druhé. Trochu jsme se rozkoukali, sbalili úvazky a vyrazili na první ferátu, která vedla přímo pod hradním opevněním. Nikde žádné šipky až těsně u hradu tabule s plánem feráty. Dokonce byl jeden okruh obtížnosti C navíc oproti plánu. Obtížnost byla dostatečná, místy to dalo celkem zabrat – C/D. Celý okruh nám trval hodinu.

Feráta končila přímo v hradní hospodě. Bylo vedro, tak jsme si po cestě dolů dali výbornou zmrzlinu. Pak jsme pokračovali v cestě až za Villach a tam hned našli pěkný kemp (odkaz) za 15€.

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie

2. den (9. 9.) - Plöckenpass

PlánVylézt ferátu Cellonschulter.
Výchozí a cílový bodPlöckenpass
Převýšení400 m
Ušlá vzdálenost4.2 km
Stav počasíJasno
FerátaOberst Gresselweg (KS3/4-B) - link

Ráno se nám opět jako vždycky nechtělo vstávat. Vyrazili jsme až o půl deváté směrem na Plöckenpass. Na místě jsme byli po půl desáté. Vydali jsme se hledat začátek feráty směrem ke galerii. Po deseti minutách (10:00) jsme měli začátek lana. Feráta vedla po hladkých stěnách a byla celkem obtížná. Všudypřítomné kluzké bahýnko vůbec nepomáhalo. Ale pomalu jsme postupovali vzhůru. Kolem 12 jsme byli nahoře. Byli jsme celkem unavení, takže druhá feráta až na vrchol zůstane na příště.

Po obědě jsme začali sestupovat kolem nám už známých míst. Potůček, který byl minule po bouřce rozvodněný, byl tentokrát úplně vyschlý. Po sestupu k autu jsme sjeli dolů hledat kemp. První byl sice pěkný, ale drahý a hrála tam příšerná dechovka. Tak jsme pokračovali k místu další feráty, klikatou úzkou silničkou. A odměnou nám byl luxusní kemp s výhledem a bazénem (odkaz), za 15€. Odpoledne jsme strávili plaváním a válením na sluníčku.

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie

3. den (10. 9.) - Soutěsky

Převýšení450 m
Ušlá vzdálenost6.0 km
Stav počasíPřeháňky
FerátaMillnatzenklamm (KS2-A) - link
FerátaPirknerklamm (KS3-B) - link

Rozloučili jsme se s naším kempem s bazénem a vyrazili hledat ferátu Millnatzenklamm. Serpentiny nás zavedly přímo na dvůr nějakého statku, ale neohroženě jsme pokračovali až na úplný konec cesty, přes tři závory. Naštěstí tam bylo parkoviště a byli jsme tam první.

U parkoviště bylo hřiště s houpací sítí. Vyrazili jsme na ferátu, byla celkem jednoduchá, pořád kolem vody přes mostky. Všude mokré bahýnko. Za hodinu a kousek jsme byli nahoře. Mezitím trošku poprchalo. Zhora byl krásný výhled na daleké štíty dolomit. Na odpočívadle s lavičkou jsme si dali oběd a seběhli zpět k autu.

Následoval hodinový přesun klikatým údolím k druhé ferátě – Pirknerklamm. Ta byla trochu těžší, vlhký terén docela klouzal. Ale soutěska byla moc pěkná, završená vysokým vodopádem. Potkali jsme na ní dědu, který lezl v teniskách bez jištění a suveréně nás předběhl. Soutěska končila betonovou hrází.

Našli jsme ale pěkný kemp v Glanzu (odkaz), opět za 15€. Na recepci měli pekne tipy na výlety, tak jsme na další den jeden vybrali.

Google mapaGoogle EarthFotogalerie

4. den (11. 9.) - Scharnik

PlánVystoupat na Scharnik.
Převýšení1000 m
Ušlá vzdálenost10.0 km
Stav počasíJasno
VrcholScharnik (2657m) - link

Ráno jsme vstali už v 7:15, ale než jsme se nasnídali a sbalili stan, bylo 8:30. Autem jsme vyjeli 1000 výškových metrů po úzké lesní silničce na Leppner Alm – farmu vysoko nad údolím.

V 9:30 jsme vyráželi z parkoviště směr Scharnik. Šli jsme sice pomalu, ale cesta i tak ubíhala. Šlo se téměř pořád po loukách, až posledních 300 výškových metrů bylo po skále. Za 3 hodiny jsme byli nahoře – 2656m. Nahoře nás opět otravovaly mlsné kozy. Hůlky na odhánění byly v permanenci. Byla docela zima, tak jsme dali oběd a hurá dolů. Cesta dolů severním hřebenem byla jednodušší. Seběhli jsme k autu a přesunuli se do velkého prázdného kempu v Dellachu.

Další den ráno už balíme naposledy. Počasí vypadá bídně, přicházející silná studená fronta nás vyhnala zpět směr Brno.

Výškový profilGoogle mapaGoogle EarthFotogalerie