Stuhleck - leden 2013
- 1. den - Stuhleck (26. 1.)
- 2. den - Pretul (27. 1.)
1. den (26. 1.) - Stuhleck
Plán | Vystoupat na sněžnicích na Stuhleck. |
Výchozí bod | Spital am Semmering |
Cílový bod | Alois Gunther Haus |
Vystoupané převýšení | 1050 m |
Sestoupané převýšení | 0 m |
Ušlá vzdálenost | 8.8 km |
Teplota | -5 °C |
Stav počasí | Jasno |
Vrchol | Stuhleck (1782m) - link |
Z Brna jsme vyjeli o půl deváté, krátce po opuštění volební místnosti.
Po složitém hledání parkingu ve Spittalu jsme zaparkovali u zdi kostela, a doufali, že to bude bez pokuty. V 11:30 jsme vyráželi od auta. Vybrali jsme cestu lesem přes Hocheck. Začátek jsme museli proklestit houštím, protože jsme zapomněli odbočit. Pak už jsme jen, bez dalších orientačních problémů, stoupali lesem nahoru ve stopě skialpů. Naše tempo docela odpovídalo časomíře na ukazatelích. Bylo příjemné bezvětří a sluníčko pěkně hřálo.
Po čtyřech hodinách jsme byli na vrcholu, s půlhodinovou rezervou do západu Slunce. Západ Slunce byl úchvatný. Při čekání na západ jsme fotili různé legrácky – viz. galerie. Pak jsme se šli ubytovat do chaty, která je umístěná přímo na vrcholu. Číšnice v kroji dokonce mluvila anglicky. Spousta lidí odjela do údolí až po večeři po tmě, i když ve světle úplňku je vidět krásně. Potom už zůstala chata skoro úplně prázdná. K večeři jsme si dali obrovský guláš s noky a pár rádlerů. (2×nocleh s OeAV + 2×večeře + 2×snídaně = 60€)
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
2. den (27. 1.) - Pretul
Plán | Návrat k autu. |
Výchozí bod | Alois Gunther Haus |
Cílový bod | Spital am Semmering |
Vystoupané převýšení | 300 m |
Sestoupané převýšení | 1300 m |
Ušlá vzdálenost | 19.0 km |
Teplota | -5 °C |
Stav počasí | Zataženo |
Vrchol | Pretul (1656m) - link |
Ráno jsme si vyfotili krásný východ Slunce. Po snídani jsme se vydali na hřebenovou tůru. Počasí nebylo tak pěkné jako včera, bylo zataženo a foukal studený vítr. Došli jsme k rozhledně na vrchol Pretul, kde jsme se otočili a vrátili se po hřebeni kousek zpět. Následoval sestup do údolí. Sestup byl celkem rychlý, ovšem dole jsme zjistili, že přejít do správného údolí k našemu autu bude trvat ještě dvě hodiny. Bylo to docela náročné, k autu jsme přišli pěkně unavení.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |